Jak skutecznie walczyć ze ślimakami?

jabłoń, jabłka, drzewa owocowe

Ślimaki to jedne z największych szkodników, które mogą poważnie zagrozić pielęgnowanym rośliną. Temperatura w okolicach 10-20 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność to sprzyjające warunki pogodowe do rozmnażania się ślimaków. Ślimaki unikają w naszym ogrodzie zarówno nagrzanych i słonecznych miejsc. Szkodniki rozsmakowują się w różnych roślinach ogrodowych. Najczęściej są to młode rośliny. Zostawiają po sobie dziury w korzeniach, a także na liściach. Łupem ślimaków padają zarówno rośliny warzywne, ozdobne jak i rolnicze. Ślimaki stanowią poważny problem w ogrodzie. Prawdopodobnie są to najbardziej żarłoczne szkodniki. Powodują w naszych ogrodach ogromne spustoszenie. Ponieważ są niewielkich rozmiarów, zazwyczaj jest je ciężko dostrzec gołym okiem.

W ogrodach pojawiają się zarówno ślimaki ze skorupkami i bez. Nagie ślimaki zostawiają po sobie najwięcej szkód, są żarłoczne oraz bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Ślimaki w skorupce rozmnażają się znacznie wolniej od nagich. Istnieje szereg sposobów na zwalczanie ślimaków. Jednym z nich są granulaty Ślimak Control. Głównym zadaniem tych środków jest ograniczenie namnażania się szkodników. Równie dobrym sposobem na poradzenie sobie ze ślimakami jest regularne koszenie trawników i zarośli wokół domu.

Skutecznym sposobem może również okazać się usuwanie chwastów na rabatach, przy tym nie zapominając o terenach wokół działki. Następnie pozostałości zagrabiamy, nie dopuszczając do ich gnicia, ponieważ zostawiając niezgrabione liście stworzymy ślimakom doskonałe miejsce do rozwoju. Należy usunąć kamienie, sterty gałęzi, gruz, deski, które stanowią idealne schronienie dla ślimaków. Jeżeli na naszej działce ślimaki występują bardzo licznie, to warto zastanowić się nad likwidacją kompostownika. To właśnie tam panują wręcz idealne warunki do rozmnażania dla ślimaków.

Według większości ogrodników najlepszą metodą w walce ze szkodnikami są granulki na ślimaki. Bardzo ważne jest to aby pozbierać wszystkie martwe ślimaki po to aby żadne zwierzę nie pożywiło się takim zatrutym mięczakiem. Najlepszym sposobem jest zakopanie martwych ślimaków.

Ferramol GR to gotowy granulat, który możemy od razu przeznaczyć do zwalczenia ślimaków. Środki chemiczne stanowią ostateczność aby pozbyć się szkodników. Podczas stosowania gotowych granulatów należy zachować szczególną ostrożność, a także dawkować je w sposób umiarkowany. Zgodnie z tym co zaleca producent na opakowaniu. Jeżeli populacja ślimaków na naszym terenie jest bardzo liczna wtedy nie wahaj się ani chwili i pozbądź się problemu za pomocą granulatu Ferramol GR.

Szkodniki w ogrodzie

pędrak p-drakol target

Wiosna to czas kiedy nasz ogród budzi się do życia, czy ten najmniejszy czy dość duży sprawia radość kiedy jest pięknie zielony. Lecz jak zawsze o wszystko co piękne trzeba odpowiednio dbać, w ogrodzie mogą na nas czekać również przykre niespodzianki, miedzy innymi możemy spotkać pędraki na trawniku i nie tylko. Pędraki goszczą w nie jednym ogródku, nie należą do pożytecznych insektów więc kiedy się już pojawią i zostana zauważone, co również nie należy do najłatwiejszego, szukamy sposobu aby się ich pozbyć. Przy obecnej technologii pierwszą myślą by poradzić sobie z tego typu problemem szukamy pomocy w internecie. W odpowiedzi znajdujemy nie zawodny środek doglebowy P-drakol.

P-drakol to preparat który ma największe stężenie pożytecznych bakterii. Pędraki na trawniku potrafią się dobrze ukryć, więc ciężko byłoby szukać między każdym źdźbłem trawy, dlatego p-drakol stosujemy jako oprysk. Po rozrobieniu z odpowiednią ilością wody wystarczy już tylko spryskać ogród, należy pamiętać, że kiedy pojawiły się pędraki na trawniku to mogą być w każdym innym zakątku ogrodu. Na szczęście środek p-drakol jest całkowicie naturalnym preparatem więc nie wyrządzi żadnych szkód na kwiatach trawie czy warzywach. Oprysk jest w 100% bezpieczny dla roślin a także dla ludzi i zwierząt, kontakt ze skórą nie jest dla nas zagrożeniem.

P-drakol można również stosować zapobiegawczo, powinniśmy używać go także kiedy jeszcze nie zauważyliśmy w naszym ogrodzie niechcianych gości w postaci insektów, ponieważ p-drakol posiada działanie odstraszające. Wiec kiedy oprysk zostanie zrobiony odpowiednio wcześnie możemy mieć pewność, że pędraki na trawniku to przeszłość. Preparat ten radzi sobie nie tylko z pędrakami-larwami chrząszczy i drutowców. Choć asortyment preparatów zwalczających różnego rodzaju insektów i szkodników ogrodowych się wciąż powiększa, w internecie czy na sklepowych półkach pojawia się ich co raz więcej, to środek p-drakol nadal pozostaje najlepszym. Wciąż posiada najlepszy skład, co za tym idzie najbezpieczniejszy jak i oczywiście najskuteczniejszy. A tego tak na prawdę oczekujemy-skuteczności.

Pędraki to larwy chrząszczy majowych, więc należy zapobiegać ich pojawieniu juz wczesną wiosną, ponieważ żyją one w ziemi i tam składają jaja i kiedy się ujawnią może być ich już całkiem sporo. Żywią się głównie korzeniami roślin, dlatego nie muszą wychodzić na powierzchnię ziemi za pożywieniem co jeszcze bardziej utrudnia ich namierzenie z tego powodu p-drakol jest preparatem doglebowym.

Pielęgnacja ogrodu

forsycja kwiat

Podczas trzeciej fali pandemii ludzie zaczęli na potęgę kupować domy z ogrodem. Otaczanie się przyrodą i zielenią ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka i zmniejsza poziom stresu, a są to rzeczy szczególnie pożądane w ostatnich czasach. Odpoczynek w ogrodzie z książka i kawą to synonim luksusu i spokoju ducha. Izolacja i ograniczenie dostępu do świeżego powietrza sprawiło, że coraz więcej osób zdaje się doceniać uroki, jakie niesie ze sobą posiadanie własnego ogrodu.

Jednak, wraz z przyjemnościami wiąże się to z nieustanną pracą i koniecznością pogłębienia swojej wiedzy w temacie ogrodnictwa. Przed posadzeniem rośliny należy się dowiedzieć jak trzeba o nią dbać (jak często podlewać, czy lubi słońce, czy ziemię kwaśną czy zasadową?). Początkujący ogrodnik powinien znać na przykład środki ochrony roślin, które dostępne są niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Środki te chronią zieleń przed zagrożeniami takimi jak choroby roślin i szkodniki roślin. Głównymi przyczynami chorób roślin są grzyby, wirusy i bakterie. Mogą prowadzić nawet do obumarcia roślin.

Oznaka chorób roślin są plamy w nietypowych kolorach, dziury na liściach i narośla. W większości przypadków odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka chroni rośliny przed tymi problemami. W dobie internetu informacje o tym jak dbać o ogród są ogólnodostępne i każdy bez problemu znajdzie coś na swoją kieszeń. Istnieje też możliwość skorzystanie z porady pracownika sklepu ogrodniczego lub ogrodnika, jeżeli ktoś woli bezpośredni kontakt z ludźmi. Konieczne jest również zapoznanie się z ofertą nawozów. Warto zauważyć ze nawożenie jest konieczne, nawet jeżeli nie planuje się sadzić roślin kwitnących.

Zwłaszcza w polskim klimacie nawóz jest niezbędny do prawidłowego wzrostu trawy. Poleca się zacząć od nawozów naturalnych, a te chemiczne stosować dopiero w ostateczności. Chemiczne nawozy wraz z deszczem mogą przedostać się do rzek, a stamtąd do jezior i spowodować eutrofizację, która jest szkodliwa dla całego ekosystemu. Istnieją specjalne programy zakazujące stosowania nawozów chemicznych dla obszarów znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych, niestety nie zawsze słone respektowane.

Początkującego ogrodnika może zaskoczyć ogrom informacji i szeroki wybór produktów, ale z czasem będzie już wiedział jak prawidłowo dbać o swój kawałek ziemi i wszystko będzie o wiele prostsze. Trzeba pamiętać, że dbanie o ogród to przede wszystkim sposób na spędzanie wolnego czasu i odskocznia od codziennych spraw, nie warto więc zanadto się przejmować niepowodzeniami.

Naturalne nawozy do ogrodu

gleba w ogrodzie

Nawozy stosowane w uprawie roślin często kojarzą się ze szkodliwą chemią. I niestety skojarzenie to jest jak najbardziej właściwe. Wiele środków służących ochronie, czy wzmocnieniu roślin, bazuje na substancjach degradujących środowisko naturalne. Alternatywą dla nich są tak zwane produkty organiczne. Są to nawozy powstające wyłącznie ze składników pochodzenia roślinnego. Przykładem są nawozy Target, będące prawdziwym bogactwem minerałów i substancji energetycznych. To dzięki nim zapewniają roślinom zdrowy wzrost i obfite plonowanie.

Wybierając do własnego ogrodu naturalne nawozy, można mieć pewność, że plony będą prawdziwym bogactwem związków organicznych tak ważnych dla naszego organizmu. Jeśli chodzi o rośliny nieplonujące, te dzięki naturalnym nawozom pięknie i zdrowo rozrastają się, dostarczając nie tylko tlen, ale też mnóstwo doznań estetycznych. Wszystko to sprawia, że naprawdę warto spośród wielu dostępnych na rynku produktów wybierać właśnie nawozy organiczne.

Mówiąc o nawożeniu ogrodu, nie sposób nie powiedzieć o specyficznych potrzebach roślin. Nie istnieje bowiem jeden uniwersalny produkt, który jest w stanie sprawić, że wszystkie rośliny będą wspaniale rosnąć i wyglądać. Ich różnorodność to nie tylko kwestia wyglądu, czy smaku owoców. Bogactwo świata roślin to także różnorodne potrzeby związane z dostarczaniem odpowiednich substancji odżywczych i mineralnych. Dlatego też wśród nawozów znaleźć można wiele produktów dedykowanych uprawie konkretnych gatunków. Dotyczy to zarówno roślin zielonych, jak i tych, które owocują. I tak na przykład nawozy dla bukszpanów zawierają te składniki, które odpowiadają za fotosyntezę, zapewniając liściom piękny, żywy, zielony kolor. Z myślą o hortensjach powstają natomiast produkty, które wspomagają zawiązywanie pąków kwiatowych.

Naturalne produkty do ogrodu to odpowiedź na problemy XXI wieku. Degradacja środowiska jest dziś na poziomie katastrofalnym. Stosowanie dużej ilości środków chemicznych sprawia, że nie tylko rośliny przestają być zdrowe, ale też i woda oraz powietrze pełne są zanieczyszczeń. Stosowanie nawozów naturalnych może bardzo skutecznie przyczynić się do poprawy kondycji środowiska. I choć wydawać może się to kroplą w morzu potrzeb, na pewno warto sięgać po produkty organiczne. A gdzie można je znaleźć? Po pierwsze w stacjonarnych sklepach ogrodniczych w swoim, czy najbliższym mieście. Po drugie – tego typu produkty do ogrodu dostępne są również w sklepach internetowych, gdzie zakupy są szybkie i przyjemne.

Łąka kwietna w przydomowym ogrodzie

kwiaty łąka kwiatowa

Dom z ogrodem czy własna działka na przedmieściach to marzenie większości z nas. Jednak nie wszyscy mają czas, żeby zająć się profesjonalną hodowlą warzyw czy owoców albo wymagającymi gatunkami roślin ozdobnych. Czy niewielkim kosztem można osiągnąć piękny i przyjemny ogród? Jakie gatunki zwierząt można do niego zaprosić?

W wielu sklepach ogrodniczych są już dostępne zyskujące ostatnio na popularności mieszanki nasion traw i kwiatów polnych, z których po wysianiu wyrastają tak zwane łąki kwietne. Zawierają one gatunki roślin, które kwitną naprzemiennie od wiosny do późnej jesieni, a dodatkowo zajmowanie się taką łąką jest o wiele prostsze niż pielęgnacja trawnika, który składa się tylko z jednego gatunku. Nie trzeba jej plewić ani regularnie kosić, wystarczy przycinanie w miejscach, które uznamy za granice łąki.

Nie będą również potrzebne chemiczne nawozy do trawy, ponieważ łąka kwietna, jako bardzo bioróżnorodna, nie wysusza gleby ani nie pozbawia jej substancji odżywczych. Można stosować nawozy naturalne, jednak nie jest to koniecznością. Na podlewanie jej zużywa się mniej wody niż do klasycznego trawnika, nawet w środku upalnego lata.

Warto zastanowić się nad przygotowaniem i umieszczeniem w ogrodzie nie tylko budek lęgowych dla ptaków, które pomagają pozbywać się komarów i innych niechcianych owadów z ogrodu, ale też budki dla jeża i domków dla trzmieli albo dzikich pszczół. Jeże są aktywne w nocy i wbrew powszechnemu wyobrażeniu mięsożerne. Zjadają między innymi ślimaki, które są szkodnikami roślin uprawnych i ozdobnych.

Samotnicze gatunki pszczół, jak na przykład murarka ogrodowa oraz trzmiele są nieagresywne, więc nie musimy się obawiać, że użądlą dziecko albo domowego pupila, za to zapylają mnóstwo roślin, co gwarantuje nam ogród pachnący i kolorowy, za to niewymagający od nas dużego nakładu czasu i wysiłku. Dawniej zamieszkiwały w strzechach domów, teraz można postawić dla nich drewniane budki z odpowiednio nawierconymi otworami w jakimś bardziej odległym kącie działki.

Łąka kwietna jest idealną propozycją dla każdego, kto myśląc o ogrodzie widzi nie krótko przycięte, puste trawniki domów na przedmieściach, ale ogrody naszych babć i dziadków, pełne różnorodnych polnych kwiatów, bujne i wesołe. Przypomina o wakacjach na wsi, zapachu siana i cykaniu świerszczy.

Ogród zaaranżowany w ten sposób pięknie się prezentuje i pozostaje w pełni użytkowy, świetnie nadaje się dla osób, które lubią relaksować się na świeżym powietrzu, organizować przyjęcia z grillem i pikniki.